انتقال مطالب به حافظه بلند مدت

حافظه بلند مدت

در این مقاله سعی برا این داریم که راه های مفید برای انتقال مطالب به حافظه بلند مدت را یاد بگیریم و در دروس حفظیات استفاده کنیم.

همانطور که می‌توانیم هر ماهیچه از بدنمان را قوی کنیم، در عین حال میتوانیم کاری کنیم که ذهنمان سریع‌تر مطالب را به خاطر بیارود و سریع‌تر بیاموزد. هر دو نوع حافظ (بلند مدت و کوتاه مدت) می‌توانند در اثر بالارفتن سن ضعیف.اما شما میتوانید با تقویت حافظه و انجام روش های خاص از زوال حافظه خود جلوگیری کنید. شما برای یادگیری و به یادآوری مطالب درسیتان به حافظه قوی نیاز دارید پس باید برای این امر تلاش کنید.

سه تغییر در سبک زندکی که سبب بهبود حافظه میشوند:

بخوابید:

یک راه آسان برای افزایش حافظه ،داشتن خواب شبانه خوب و کافیست.میتوانید پس از یادگرفتن یک مطلب جدید یک چرت کوتاه بزنین. طبق تحقیقات انجام گرفته، افرادی که بعد از یاگرفتن مطالب جدید، برای مدت ۸ ساعت خوابیده اند در مقایسه با کسانی که بیدار ماندن را ترجیح داده اند، بهترآن مطالب را به یاد آورده اند. به اعتقاد مشاوران کنکور آسان است، خوابیدن نه تنها از مغزما در برابر فراموش کردن مطالب محافظت میکند ، بلکه در یاداوری بهتر هم موثر است .خوابیدن مغز را “بازنشانی” می‌کند و برای حافظه و یادگیری حیاتیست.

ورزش کنید:

به همان اندازه که خوابیدن برای سلامت فیزیکی و ذهنی مهم است ورزش نیز از ارکان سلامتی ذهنی دیگراست. مغز ما برای درست کار کردن به اکسیژن نیاز دارد و برای بدست آوردن این اکسیژن، ما به یک جریان سالم و غنی ازش نیاز داریم تا از طریق جریان خون به مغز ما برسد.ورزش کردن جریان خونی که به طرف مغز میرود را بهبود می‌دهد.بعد از مطالعه یا یادگرفتن یک مبحث جدید، باید کمی صبر کنیند. ورزش کردن ۴ ساعت بعد از یادگرفتن یک مبحث  جدید، از ورزش کردن بلافاصله بعد از یادگیری،موثرتر است.

رژیم‌تان را بهبود بدهید:

چربی‌های اشباع و ترانسی که از گوشت قرمز و کرهدریافت میکنید به داشتن یک حافظه ضعیف‌تر مرتبط‌ هستند. هاونطور که کلسترول می‌تواند شریان‌های قلب رو مسدود کند، همین اثر را بر مغز نیز دارد .تجمع کلسترول در رگ‌های خونی که به مغز منتهی می‌شوند، می‌تواند به بافت مغز آسیب وارد کند و به سکته‌های خفیف یا شدید و خیلی شدید منتهی بشود. علاوه بر این موارد، سلول‌های مغز از اکسیژنی که از طریق رگ‌های خونی برای عمکلرد نرمال باید بهشون برسه محروم می‌شن که همین امر در نهایت به صدمه خوردن فکر و حافظه منجر می‌شود. این مواد را از برنامه غذایی خود کم کنید.در کل تغذیه سالم و صحیح تاثیر ویژه ای در حافظه بلند مدت دارد.

تکنیک‌های به‌خاطرسپاری روزانه

بنویسید؛ تایپ نکنید:

لپتاپ را کنار بگذارید. نکاتی که با دست نوشته میشوند، سریع‌تر و بهتر از نکاتی که تایپ شده اند به یاد میمانند . چراکه، عمل فیزیکی نوشتن، سلول‌ها را در پایه‌ی ذهن تحریک می‌کند که به آن اصطلاحا “سیستم فعالسازی شبکه‌ای” هم گفته می‌شود. زمانی که سیستم فعالسازی شبکه‌ای فعال باشد، مغز شما توجه بیشتری را معطوف مطلبی که درحال خواندن آن هستید میکند.به نظر مهندس عارف ربیعیان برای این مورد اهمیت خواصی قائل شوید و از ان استفاده کنید.

از تکنیک «تکرار با فاصله» استفاده کنید:

آیا تا بحال برایتان چیش آمده است که پس از مطالعه یک مطلب درسی آن را فراموش کنید؟این اماکتن که ما یک مبحث را پس از چند روز فراموش کنیم بسیار بالاست چراکه بدون تکرار ما آن مطلب را در حافظه کوتاه مدت خود ذخیره کرده ایمبهترین روش برای یادآوری ، تکرار با فاصله است ابتدا با فواصل کوچک شروع کنید(۲یا۴روز) و پس از هربار موفقیت در یادآوری این فرجه را افزایش دهید(۹روز، ۳هفته).اینکار سبب انتقال مطالب به حافظه بلند مدت شما خواهد شد.

مطلبی را که یاد می‌گیرید  به اشتراک بگذارید:

بهترین روش برای یادگیری یک مطلب این است که آن را به کسی بیاموزید.در یک تحقیق اثبات شده است  که زمانی که فرد میخواهد مطلبی را به کسی بیاموزد،آن را سازماندهی میکنند و توضیح میدهند، بنابراین به مشکلات و شکاف‌های موجود در یادگیری خود پی می‌برند. طی تحقیقی که سال ۲۰۰۹ توسط آموزش علمی و تکنولوژی به چاپ رسیده شد، مشخص شد که دانش‌آموزانی که پس از خواندن مطلبی، آن را به دیگران اموخته ، وقت بیشتری را به موضوع اختصاص داده اند و کامل‌تر موضوع را یاد گرفته اند.

مطالبی که نیاز به حفظ کردن ندارند دور بندازید:

مغز انسان شگفت انگیز است. چراکه نورون‌های مغز میتوانند اطلاعات زیادی را در یک زمان ذخیره کنند. گنجایش ذهنی انسان چیزی در حدود ۲٫۵ پتابایت است. یعنی به اندازه‌ای که در طول سیصد سال بدون توقف برنامه‌های تلویزیونی وفیلم آموزشی را در خود ذخیره کند. بنابراین وقتی که ریسک پرشدن ذهن وجود ندارد.اما سعی کنید روی اطلاعات و مباحثی تمرکز کنید که واقعا نیاز هست که در ذهن ثبت شوند.

حافظه و قدرت مغز برای ما هنوز مانند یک راز است، اما تحقیقات نشان میدهند که تکنیک‌های گفته شده میتوانند به شما کمک کنند تا مطالب درسی را بخوبی یادبگیرید و با تسلط بر دروس و بکارگیری روش های تقویت حافظه، گامی در راستای موفقیت خود بردارید.

سایتهای مورد تایید موسسه کنکور آسان است

کنکور آسان است
اوج یادگیری
امیر مسعودی
استاد حسین احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

فهرست